Biuletyn "PROFILAKTYKA I HIGIENA"

  • Biuletyn dla sektora spożywczego

    Każdy pracownik zatrudniony przy produkcji żywności ma prawny obowiązek dbać o najwyższy poziom higieny, w celu zapewnienia, że nie stanie się on źródłem skażenia mogącego być przyczyną groźnych w skutkach zatruć pokarmowych. Zakażenia przewodu pokarmowego prowadzące do wystąpienia schorzeń biegunkowych o charakterze epidemicznym wywołane są najczęściej przez bakterie ( np.pałeczki Salmonella, Shigella, Escherichia coli) i wirusy. Najczęstszym źródłem zakażenia są zanieczyszczone drobnoustrojami produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
  • Czy endoskopy giętkie dezynfekowane bardzo szybko są bezpieczne?

    Badania endoskopowe są niezwykle przydatne w diagnostyce, ale mogą być przyczyną poważnych infekcji spowodowanych błędami podczas oczyszczania i sterylizacji. Dekontaminację endoskopu należy rozpocząć najszybciej jak to jest możliwe po użyciu. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta w kwestii stosowanych procedur i środków chemicznych. Pierwszy etap oczyszczania może być wykonany ręcznie, ale dezynfekcja i sterylizacja zazwyczaj wykonywane są już w automatycznych myjniach-dezynfektorach endoskopów (AER). Ostatni etap to prawidłowe wysuszenie i przechowywanie endoskopu do czasu następnego użycia.

  • Zapobieganie zatruciom pokarmowym powodowanym przez Escherichia coli ( E. coli STEC EHEC )

    W maju 2011 roku na terenie Niemiec odnotowano wzrost ilości zatruć pokarmowych spowodowanych przez patogenny szczep bakterii E. coli. Pierwsze podejrzenia co do źródła tej niebezpiecznej bakterii padły na ogórki importowane z Hiszpanii jednak okazało się, że tej informacji nie udało się potwierdzić. Niezależnie od źródła chorobotwórczych E. coli każdy z nas może zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego otoczenia.