Informacje dla powodzian
W tym dziale prezentujemy porady dotyczące usuwania skutków powodzi oraz zasad postępowania i bezpieczeństwa podczas powodzi. Ponadto znajdą tu Państwo programy mycia i dezynfekcji oraz instrukcje oczyszczania powierzchni po ustąpieniu powodzi.
Wspomnienia Głównego Inspektor Sanitarnego z powodzi 1997
Zapraszamy do lektury niezwykle ciekawego artykułu
Wielka Powódź. Refleksje Głównego Insp. Sanitarn.
Autor tekstu: Wiesław Jaszczyński
Na stronie www.racjonalista.plBezpieczeństwo dzieci w czasie powodzi
Nie notowana w swojej skali powódź, która nawiedziła w 1997 roku Polskę pozostawiła wiele ludzi bez dachu nad głową, zmuszonych do egzystencji w bardzo prymitywnych warunkach. Uszkodzenia budynków, brak czystej wody, zatrucie środowiska oraz skażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi otaczających powierzchni zmusza osoby poszkodowane do zachowania szczególnych środków ostrożności i stosowania ostrej samodyscypliny.
Kilka praktycznych rad dla powodzian
Znana są sytuacje w miastach, które zostały zalane brudnymi wodami rzek, często zmieszanymi z fekaliami, śmieciami z wysypisk. Jest w nich i padlina potopionych zwierząt. Co robić gdy woda zacznie ustępować - co mamy poradzić mieszkańcom tych miast?
Mycie i dezynfekcja w kuchniach i magazynach żywności
Program A
wstępne oczyszczanie, mycie i dezynfekcja po ustąpieniu powodzi (pomieszczenia zalane w czasie powodzi)Program B
wstępne oczyszczanie, mycie i dezynfekcja po ustąpieniu powodzi (pomieszczenia nie zalane lub wstępnie oczyszczone i zdezynfekowane)Postępowanie higieniczne na terenach dotkniętych powodzią
Powódź niejednokrotnie spowodowała i powoduje ogromne zniszczenia materialne, a także stworzyła ogromne zagrożenie epidemiologiczne i epizootyczne. Padłe zwierzęta, osady organiczne, szlam i muł naniesiony z wodą, zanieczyszczona woda, zalana pasza i żywność, olbrzymia wilgotność przy wysokich temperaturach środowiska, sprzyjają przeżyciu i rozprzestrzenieniu drobnoustrojów chorobotwórczych.
Zasady bezpieczeństwa przy usuwaniu skutków powodzi
Przed wejściem do budynku zalanego wodą powodziową oceń stopień zagrożenia katastrofą budowlaną. Popękane stropy i ściany konstrukcyjne mogą ulec zawaleniu, a odrywające się i spadające kawałki tynków mogą poranić ludzi. Wewnątrz budynku dotkniętego skutkami powodzi należy przemieszczać się bardzo ostrożnie. Trzeba pamiętać, że powierzchnie podłogowe po powodzi są bardzo śliskie.
Zasady higieny osobistej w czasie i po powodzi
Nie wszyscy uzmysławiają sobie fakt, że oczyszczanie budynku po powodzi ma miejsce w środowisku potencjalnie niebezpiecznym, w którym możliwy jest kontakt z czynnikami groźnymi dla zdrowia. Stres związany z wytężoną pracą może powodować dodatkowe narażenie zdrowia i bagatelizowanie środków ostrożności. W tej sytuacji konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny osobistej.
Aspekty higieniczno-weterynaryjne powodzi. Dezynfekcja budynków wielkopowierzchniowych.
Katastrofalna powódź spowodowała nieprzewidywalne skutki, Wezbrana woda wypłukiwała szamba, ścieki, toksyny z mogilników, związki chemiczne i biologiczne z zalanych laboratoriów, szpitali, aptek, śmietników, zakładów chemicznych i magazynów nawozów sztucznych, oczyszczalni ścieków i wysypisk śmieci powodując trudne do przewidzenia następstwa. Zagrożone zalaniem były stacje paliw, kotłownie olejowe i zakłady produkcyjne. Taka trująca mieszanina niosła w sobie dodatkowo padłe zwierzęta, sprzęty gospodarskie, żywność i płody rolne. To wszystko zalewało pola, trując rośliny, zwierzęta a pośrednio i ludzi. Tam gdzie ustępowała woda - w domach, gospodarstwach oraz na polach uprawnych, osadzał się brudny szlam zawierający chorobotwórcze drobnoustroje. Trudno ocenić jak długo skażone tereny powinny leżeć odłogiem, aby przestały zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt i mogły być użytkowane. Skutki powodzi będą jeszcze długo dawać o sobie znać - osuszanie, odgrzybianie oraz dezynfekcja budynków jest żmudne i bardzo kosztowne. Horror tamtych dni pozostanie w pamięci poszkodowanych do końca życia; na zawsze zapamiętają fetor gnijącej, brunatnej wody roje much i komarów oraz smród stęchlizny z zagrzybionych sprzętów i pomieszczeń.