Świńska grypa A/H1N1

Świńska grypa nazywana też grypą meksykańską wywoływana jest przez wirus grypy typu A/H1N1. Jest to rodzaj grypy powodujący zachorowania u ludzi i zwierząt.

Wirusy grypy wykazują się dużą zmiennością ale atakują zwykle określone gatunki zwierząt. Często wirus powodujący zachorowania u określonego gatunku zwierzęcia nie powoduje infekcji u innych gatunków w tym u ludzi. Co pewien czas jednak w wyniku mutacji wirusy grypy zwierzęcej przełamują barierę gatunkową i powodują zachorowania również u innych gatunków zwierząt oraz ludzi. Tak było kilka lat temu kiedy podczas zwalczania ptasiej grypy pojawiły się zachorowania u osób które miały bezpośredni lub pośredni kontakt z chorymi lub padłymi ptakami. W tym przypadku nie dochodzilo jednak do przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka.

Wyjątkowość aktualnie rozszerzającej się grypy odzwierzęcej nazywanej grypą świńską polega właśnie na tym że nie tylko doszło do przełamnania bariery gatunkowej i zarażenia człowieka od zwierzęcia ale wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że typ wirusa A/H1N1 jest to ten sam typ, który był przyczyną grypy hiszpańskiej. Również objawy pojawiające się u osób zarażonych są podobne do objawów obserwowanych podczas "Hiszpanki".

Hiszpanka zebrała ponure żniwo ale inny był poziom medycyny i dostęp do leków. Wiele śmiertelnych przypadków było związanych z powikłaniami bakteryjnymi, które dzisiaj mogłyby być wyleczone dostępnymi antybiotykami. Trwają również prace nad wyprodukowaniem powszechnie dostępnej szczepionki.

Co my możemy zrobić aby ustrzec siebie i bliskich przed zachorowaniem? Poznać chorobę, dowiedzieć się jak się przenosi, jak ją rozpoznać, jak zapobiegać. Polecamy publikacje przeznaczoną dla osób przebywających w Anglii http://www.naturan.com.pl/?wazne-informacje-o-swinskiej-grypie,47 . Wiele cennych informacji znajdą Państwo również w załącznikach http://www.naturan.com.pl/?co-oznacza-6-faza-pandemii-grypy,34 "Środki ochrony osobistej ograniczające ryzyko zarażenia się grypą u ludzi lub przeniesienia jej" ECDC-2009-0001-00-00-final.pdf